Sayın Müsteşarımız Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK Laboratuvar Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanlığı'nı ziyaret etti.
12 Eylül 2017

  

2008 yılından bu yana akredite bir laboratuvar olarak çevre ölçüm ve analizleri konusunda hizmet veren Çevre Referans Laboratuvarı, Dünya’nın önde gelen laboratuvarlarından biri olma hedefiyle sürdürdüğü çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

2014 yılında açılışı yapılan Dioksin-Furan Analiz Laboratuvarının ardından, laboratuvar altyapısı güçlendirilerek atıkların tehlikelilik vasfının belirlenmesi çalışmalarının yapılacağı Atık Tanımlama ve Teşhis Laboratuvarı için gerekli yatırımlar yapıldı.

Tehlikeli Atık Tanımlama ve Teşhis Laboratuvarı’nı ziyaret eden Sayın Müsteşarımız Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK, çalışmalar konusunda bilgi aldı.

Laboratuvar Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanı Sayın Soner OLGUN, kurulumları devam eden cihazların kullanıma alınması ile toksisite ve ekotoksisite deneylerinin yapılmasına gerek kalmadan atıkların içeriklerinin daha hızlı teşhis edilerek, atığın bertarafına ilişkin karar alma sürecinin kısalacağını ifade etti.

Cihazlarla ilgili teknik bilgiler de veren Daire Başkanı Sayın OLGUN, atıkların içeriğinde tehlikelilik özelliği gösteren her türlü organik ve organometalik içeriğin hassas şekilde ölçülebileceği ve işaretleyici tespiti ile kirlilik kaynaklarının kesin olarak tespit edilebileceği sistemin ülkemizde ilk defa kullanılacağını belirtti.

Ülkemiz genelinde Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemlerinin, Sürekli Atıksu İzleme Sistemlerinin ve hava kalitesi istasyonlarının merkezden izlenerek, gerekli durumlarda müdahale edilmesine imkan tanıyan çalışmaların yapıldığı Online İzleme Odası’nı da ziyaret ederek bilgi alan Müsteşarımız Sayın ÖZTÜRK, Çevre Referans Laboratuvarı’nın altyapısal gelişiminden ve ihtiyacı karşılamaya yönelik Ar-Ge çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.