Çevre Referans Laboratuvarı
Çevre Referans Laboratuvarı

Türkiye'nin havası Ankara'dan izleniyor

09 Ocak 2023
Türkiye'nin havası Ankara'dan izleniyor
Türkiye'nin havası Ankara'dan izleniyor
Türkiye'nin havası Ankara'dan izleniyor
  • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Laboratuvar, Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanlığı'nda Türkiye'nin hava, su ve toprak kalitesi anlık olarak takip ediliyor.
  • Çevre mevzuatına ilişkin atık su arıtma tesisleri ve sanayi tesislerindeki baca gazı emisyonları da anlık olarak takip edilerek, işletmelerin yükümlülüklerini yerine getirip getirmedikleri belirleniyor.
  • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü'ne bağlı Laboratuvar, Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanlığı, kapılarını DHA'ya açtı. Daire Başkanı Soner Olgun, Çevre Referans Laboratuvarı'nda bulunan Sürekli İzleme Merkezi'nde (SİM), Türkiye'nin  hava, su ve toprak kalitesinin anlık olarak takip edildiğine dikkat çekerek, "417 tesiste debisi 5 bin metreküp gün ve üzerinde olan atık su arıtma tesislerinin çıkış sularını online olarak izliyoruz.
  • 365 adet hava kalitesi ölçüm istasyonu ile Türkiye'nin hava kalitesini anlık olarak takip ediyoruz. Yine kirletici vasfı yüksek olarak tabir ettiğimiz sanayi tesislerinin baca gazlarını, online olarak izliyoruz.
  • Şu anda sistemimize bağlı olan 736 adet baca, bu merkezden anlık olarak takip ediliyor" dedi.
  • -

Videolar
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır