Çevre Referans Laboratuvarı
Çevre Referans Laboratuvarı

Çevreyi Kirleten Artık İzini Kaybettiremeyecek

30 Ekim 2017
Çevreyi Kirleten Artık İzini Kaybettiremeyecek
Çevreyi Kirleten Artık İzini Kaybettiremeyecek
Çevreyi Kirleten Artık İzini Kaybettiremeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının “Atık Laboratuvarı”, şüpheli atığın kullanıldığı alanları tespit edip işletmelerden alınan numunelerle eşleştirerek “çevre katilleri” ni yakalayacak.

 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı faaliyet gösteren Çevre Referans Laboratuvarında faaliyete geçen  ‘Atık Tanımlama ve Teşhis Laboratuvarı’, çevre duyarsız işletmeleri tespit etmek üzere hayata geçirildi. Atık Tanımlama Sistemi ile çevreye bırakılan atıkta bulunan madde ya da maddelerin, internet üzerinden uluslararası 540 değişik bilgi bankasında yer alan 1 milyonu aşkın tanımlanmış madde ile karşılaştırılacak. Bir başka ifadeyle, kimyevi maddenin kullanıldığı alanlar tespit edilip daha önce numune alınan ve şüpheli durumundaki işletme ile atığın içerdiği madde arasında eşleme yapılacak. Bu sistem, güvenilir yazılım altyapısı ile yanlış sonuç verme olasılığını sıfıra indiriyor.
 
Atık Tanımlama ve Numune Analiz sistemleriyle atıklarını denizlere ve sahillere bırakan gemiler ve akarsuları kirleten fabrikalar hızlı bir şekilde tespit edilecek. Çevreye zarar veren gemilere ve fabrikalara gerekli uyarılar yapılacak, yaptırım uygulanacak.
 
Çevreye bırakılan sahipsiz ve türü bilinmeyen atıkların içeriği, toksisite ve ekotoksisite adı verilen deneylere gerek kalmadan tespit edilebilecek. Zehirli atıkların türünün hızla belirlenebilmesi, gerekli tedbirlerin daha çabuk alınmasına ve halk sağlığını tehdit eden etkenlerin kısa sürede ortadan kaldırılmasına olanak sağlayacak.
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır